fallback

Борисов: Може да сключим двустранно споразумение за реадмисия с Турция

Европа става зависима за доставките на природен газ от Турция, защото всички газови коридори ще минават оттам, твърди българският премиер

08:17 | 14.06.17 г. 11
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

„България ще иска двустранно споразумение за реадмисия с Турция, ако южната ни съседка не може да сключи такова с ЕС“, каза, цитиран от БТА, премиерът Бойко Борисов след срещата си с президента на Турция Реджеп Тайип Ердоган. Премиерът е на еднодневна визита в Турция по покана на турския премиер Бинали Йълдъръм.

Срещата Борисов-Ердоган се състоя късно във вторник срещу сряда в президентския дворец Бештепе в Анкара.

„С турския президент обсъдихме много въпроси, защото имаше натрупано напрежение по време на референдума в Турция и на изборите и у нас. Сега е важно да се нормализира обстановката, защото без това няма охрана на границата. Ако Европейският съюз се забави с подписването на споразумението за реадмисия, ние искаме да си подпишем“, каза Борисов.

По думите му сега и двете страни изпълняват своите ангажименти и искат това да бъде облечено в споразумение.

„Над три милиона мигранти стоят в Турция, на тяхната граница се води война, деликатна е и темата за независим Кюрдистан“, каза Борисов. „Исках да чуя малко повече от кухнята, малко повече от това, което научаваме от репортажите и новините“, допълни той. 

Според Борисов Европа става зависима за доставките на природен газ от Турция, защото всички газови коридори ще минават оттам.

„Азерският газ ще преминава през Турция и ние сме длъжни да участваме. Няма как азерският газ да прескочи Турция и да дойде в България, каза Борисов. Затова наскоро енергийният министър Теменужка Петкова подписа в Петербург пътна карта за доставка на над 15 млрд. куб. метра природен газ, а другата седмица ще подпишем със Сърбия, че те са готови да вземат от България 14 млрд. куб. метра природен газ“, каза Борисов.

„Изразих отношение за поведението на турския посланик по време на изборите. Забелязахте ли, че посланикът на Турция Сюлейман Гьокче не е в състава на делегацията“, каза още Борисов.

По-късно обаче от правителствената информационна служба поясниха, че България не се намесвала по въпроса за състава на турската делегация.

По-рано във вторник Борисов се срещна и с министър-председателя на Турция Бинали Йълдъръм в резиденция Чанкая в Анкара. 

„След Берлин и Париж Анкара има своя знак – България е на границата между Европа и Азия. Европа е нашето европейско семейство, а Турция е нашият най-голям европейски съсед“, каза Борисов, цитиран от правителствената прес служба.

Според него по време на българското председателство на Съвета на ЕС е важно да се положат усилия за нормализирането на отношенията между ЕС и Турция. „Това касае митническия съюз, Черноморското сътрудничество, огромните инвестиции, които Турция има в България. Убеден съм, че с всеобщи усилия можем да нормализираме този процес“, каза българският министър-председател и добави: „Можем да настояваме за добър тон между нашето семейство и нашия съсед. Трябва да си имаме доверие с Турция. Ако можем да го пренесем дори в част от европейските страни и колеги, това само ще е успех“.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 06:59 | 10.09.22 г.
fallback